Nehody a soustředěnost řidiče

Každý víme, že nehodovost denně na našich silnicích stoupá. Na vině jsou nejen špatně udržované silnice, velký provoz, ale především nekázeň a nesoustředěnost řidičů.  Policie řešila za uplynulý rok více jak sedm tisíc přestupků, které jsou způsobeny užíváním mobilních telefonů v autě. V letošním roce dokonce za půl roku stoupnul počet dvojnásobně. Čísla jsou alarmující. Řidiči nedbají pokut, odebraných bodů, stále se znovu dopouštějí přestupků, které je může stát život.
co nás rozptyluje
Nevěnovat se dostatečně řízení totiž může skončit opravdu fatálně, a to nejen pro řidiče, ale i pro své blízké a posádku okolních aut. Je pozdě pak litovat, že jsme nepočkali alespoň pár minut s pozdravením kamaráda po mobilu. Psychologové, kteří se věnují těmto problémům, jednoznačně říkají, že jakákoliv činnost za volantem může natolik odklonit pozornost řidiče od řízení, že jízda se pak stává nebezpečnou. Pokud řídíme, neměli bychom se věnovat vůbec ničemu jinému než sledování silničního provozu a ovládání vozidla.
zorné pole řidiče
Nejčastější chyby řidičů
–          Tolerance chování ostatních lidí ve voze. Není správné nechat ostatní, aby se hlučně a hlasitě bavili, smáli se nebo se dokonce hádali. Atmosféra ve voze velmi působí na řidiče a může ho nebezpečně ovlivňovat.
–          Není vhodné poslouchat hlasitou hudbu, můžeme přeslechnout signály z ulice, například troubení nebo sirénu vozu záchranné služby
–          Mobilní telefon není dovolen používat v jakékoliv podobě, zejména ne připevněný na volant, což řidiči v poslední době využívají. Není z venkovního úhlu vidět, a tudíž jej policisté nezpozorují. Řidiči ale významně ubírá na možnosti věnovat se řízení, často brání správné funkci airbagů. Zachycením cípu oděvu o tento držák může zabránit otáčení volantu a ohrozit tak jízdu.
–          Nevěšte žádné ozdoby na zrcátko ani jinam do vozu.
 
Rada je jediná. Sedáme-li do auta jako řidič, nechme vše, co by nás mohlo rozptylovat, za dveřmi vozu. Za bezpečnou jízdu nás a našich blízkých to stojí.
 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup