Site Loader

Původem pochází ze Středomoří, benediktinští mnichové přinesli bylinu do střední Evropy a pěstovali ji ve svých klášterních zahradách. Poté byly zjištěny její léčivé efekty a dnes je díky antibakteriálním účinkům využívána jako přírodní antibiotikum. Důvodem jsou esenciální oleje thymol, geraniol, kafr, cineol atd., které jsou v bylině přítomny a mají následující účinky:

● antispazmodický
● uklidňující
● antibakteriální
● povzbuzující
● protizánětlivý

tymián rostlina
Tymián pomáhá s nachlazením, kašlem a posiluje imunitní systém

Díky svým mukolytickým a antispazmickým účinkům je tymiánový čaj velmi vhodný pro léčení respiračních onemocnění, jako jeonemocnění dýchacích cest. Obsahuje hořké látky a flavonoidy, posiluje imunitní systém a zabraňuje nachlazení.

● Použití jako čaj: vložte dvě lžičky listů do 250 ml vody a nechte 10 minut vařit. Pak stačí naplnit šálek a pít. Pijte šálek několikrát denně, až symptomy zmizí. Upozornění: než půjdete spát, již čaj nepijte, jelikož uvolněný hlen nelze vykašlat.
● Aplikace jako kloktání: čaj může být také použit jako kloktační roztok pro zánět úst a hrdla. Po vychladnutí čaje kloktejte několikrát denně.
koření v dózách

Tymián a jeho vliv na trávicí problémy

Léčivý účinek této byliny pomáhá nejen při respiračních potížích, ale také při potížích v zažívacím traktu nebo při menstruačních křečích.

● Použijte jako čaj, v případě onemocnění jednoduše pijte tymiánový čaj několikrát denně v malých šálcích. Pozor! tymián je lék a měl by být i tak být používán. Proto nepijte více než pět šálků denně!

Jak může pomoci při boji s kožními skvrnami a akné?

Bylina je díky svým protizánětlivým a antibakteriálním vlastnostem přírodní alternativou k různým pleťovým krémům.
Použití jako přísada do koupele: podrážděnou pokožku zklidní jako přísada do koupele. Jednoduše vaříme 100 gramů sušených listů s jedním litrem vody a necháme působit půl hodiny. Pak přidávejte do vany. Tato koupel nejen zmírňuje svědění, ale má také osvěžující účinek.