Site Loader

Znáte dobře okres Plzeň – sever, anebo jen víte, že existuje? Pokud se řadíte k té druhé kategorii, nemusíte být rozmrzelí, je to totiž jeden z nejméně osídlených okresů v republice, ale rozhodně to neznamená, že by to bylo tím, že je sám o sobě odpudivý a lidé odtud cíleně prchají. Je to spíše tím, že se jedná z velké části o rekreační chatovou oblast v okolí řeky Berounky, Mže a Střely, a že se tu také neuchytil ani za socialismu prakticky téměř žádný průmysl. Na tento kraj se jaksi zapomnělo, a to je docela dobře, protože vás do jeho zákoutí s radostí můžeme pozvat.

přehrada Klíčava

K prohlídce oblasti si můžete pronajmout vůz v Praze, nejlépe na ruzyňském letišti z autopůjčovny letiště Praha, odkud je to do Plzně po dálnici velmi blízko. Z dálnice byste mohli odbočit za Rokycany směrem na Chrást a začít své putování v kempu U Dolanského mostu.

Vyhýbejte se hlavním silničním tahům a postupujte naopak podél řeky po silnicích třetí třídy. Z Dolan se vydejte do obce Nadryby a dále do Kostelce a Kaceřova a Liblína, kde si zajistíte ubytování. Anebo můžete směřovat https://www.respekt.cz/fokus/kam-ma-smerovat-unie podél pravého břehu Berounky z přívozu v Nadrybách do Břas, Radnice nebo Němčovic, kde jsou rovněž ubytovací možnosti. Celý tento úsek z Dolan až do Liblína a Zvíkovce je nesmírně působivý tím, že se jedná o náhorní plošinu s dalekými rozhledy, a to velmi dobře působí na psychiku. Bude vás tu lákat prozkoumat vzdálený horizont a vězte, že je tu velmi mnoho tajemných zákoutí, která jsou většině lidí zcela skryta.

hrad Karlštejn

Výlet nebo dovolenkový pobyt vám doporučujeme zakončit v Nezabudicích a neměli byste si nechat ujít ani pohled na řeku od zříceniny hradu Krašov a nádherné panoramatické výhledy u obcí Slatina, Chříč, Hradiště, Čilá a Skryje. Tamní krajina vám může místy, zvláště za slunečného počasí, připadat jako z pohádky a bude vám navozovat myšlenky, jak je možné, že tak blízko Prahy se nachází tak malebné lokality, co nejsou takřka vůbec propagované v turistických průvodcích.