Site Loader

S každým příchodem jara se spousta lidí připravuje na renovaci svojí zahrady, ale také terasy. Vždy však záleží především na volbě materiálu, který se použije. Každý z těchto materiálů totiž vyžaduje jinou péči. Z tohoto důvodu je velice důležité při stavbě, anebo renovaci terasy uvážit všechna pro a proti.
terasa s výhledem

Dřevo

Klasickým materiálem na zahrady a terasy je dřevo. Právě dřevo dodává prostoru kouzlo a propojuje dům s okolní přírodou. Dřevo však vyžaduje náležitou péči, kdy je třeba dřevo pravidelně ošetřovat speciálními přípravky, jako například kvalitní impregnace.
Zejména již samotný výběr vhodného dřeva ovlivňuje výsledný vzhled, ale hlavně životnost terasy. Z druhů dřev se nejčastěji používají dřeva tvrdá, jako je například:
o   borovice
o   smrk
o   modřín
chodníček na terase

Dřevěné terasy nejvíce ohrožuje voda, a to ve všech svých podobách, jako samotný déšť, tak sníh a mráz, a může se stát, že se některá místa terasy výrazně poškodí.
o   Při nízkých venkovních teplotách může povrch dřeva popraskat.
o   Ve dřevě se usadí kromě špíny a prachu také mechy a plísně.
Exotické dřeviny
Mnohem lepší variantou dřev pro stavbu terasy je použití prken z exotických dřevin, jež velmi dobře odolávají vlhku, jako je kupříkladu:
o   americký ořech
o   mahagon
o   meranti
o   cedr
o   merbau
o   wenge
o   zebrano
o   americká třešeň
skleněné zábradlí
Přestože tyto dřeviny hůře snáší nízké venkovní teploty, tak vydrží až padesát let bez chemického čištění.
o   Nevýhodou u těchto exotických dřevin také je, že ztrácí svoji barvu, proto je třeba je ošetřovat také oleji, které oddalují proces šednutí.

Dlažba a kámen

Tyto materiály jsou vhodné k moderním stavbám teras u domů. Pro vnější použití musí být dlažba i kámen jak mrazuvzdorná, tak i protiskluzová. Právě jednou z jejich nevýhod je to, že špatně odolává mrazům.

Dřevo plasty

Z důvodu snadné údržby teras se v současnosti prosazují moderní materiály, jako například dřevo plasty. Dřevo plast je stoprocentně ekologický a také vhodný ke stavbě rodinných domů s dětmi.