Site Loader

Ve srovnání s prvním čtvrtletím letošního roku růst nominálních mezd výrazně zrychlil, a je tak nejvyšší od začátku roku 2008. Vzhledem k průměrné inflaci za druhé čtvrtletí, která činila 2,2 procenta, dosáhl růst reálných mezd 5,3 procenta, což je nejrychlejší dynamika za posledních deset let.
Poptávka po méně kvalifikované pracovní síle tlačí nahoru i mzdy hůře placených zaměstnanců a pomáhá knavýšení minimální mzdy.
kamion s nádrží

Příčiny tohoto růstu

  • českému exportu se daří, letos bude rekordní
  • nedostatek pracovních sil
  • nahrazování práce roboty bude velmi pomalé, firmy je kupují až v okamžiku, kdy získají dlouhodobé zakázky, protože robotů se velmi špatně zbavuje

schůzka v práci

Na co je třeba pamatovat

  • Soustředit se více na pracovní místa s vyšší efektivitou a vyšší přidanou hodnotou.
  • Import pracovníků. Nejsilnějším faktorem prosperity Západu je právě to, že je dlouhodobě otevřený přicházející pracovní síle.

· Poprvé od roku 2009 se svět, poměrně vzácně, nachází v synchronním růstovém cyklu. Tedy velká většina světa zažívá fázi ekonomického růstu. Patrné je to například na rostoucím objemu mezinárodního obchodu. Narůstající poptávka také žene vzhůru cenu komodit. Těží z toho otevřené proexportní ekonomiky, jako je i ta naše. To díky dění kolem nás máme rekordní tempo růstu HDP a nejnižší nezaměstnanost v EU.
bagr
Zaměstnavatelé by naopak raději viděli růst mezd nižší. Je to podle sdružení podnikatelů v zájmu konkurenceschopnosti českých výrobků na světových trzích.
Nezaměstnanost v Česku v říjnu klesla na 3,6 procenta ze zářijových 3,8 procenta. Uchazečů o práci bylo zhruba 271.000, nejméně za téměř 20 let. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Úřad práce ČR. Zároveň přibylo volných míst proti září o téměř čtyři tisícovky na zhruba 210.000. Ještě výraznější byly meziroční změny. Loni v říjnu činila nezaměstnanost pět procent a volných míst bylo o 71.000 méně.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup