Site Loader

Pokud se díváme na jakýkoliv americký film, všimneme si rozdílu v jejich a našem vozovém parku. Typ automobilů, které zde vidíme, se liší od těch, které potkáváme na našich silnicích. Obvykle jsou mnohem větší, a převládají v nich SUV s pohonem na všechny čtyři kola.

 

Ovšem tento trend se začíná pomalu prosazovat i u nás. Stále více lidí si kupuje právě tato velká, silná vozidla. Zde se tedy nabízí otázka, proč si vlastně získávají takovou popularitu. Jedním z hlavních důvodů je samozřejmě pocit moci a síly, který nám dávají. Jistě, jde o jistý druh kompenzace, zvláště pro lidi s nižším sebevědomím. Cítí se tak mnohem sebevědoměji, když mají pod kontrolou tak silný stroj.

 

klasické auto jedoucí po silnici

 

Navíc je zde fakt, že tento typ vozů je vhodný do prakticky každého terénu, takže s ním mohou jezdit prakticky kdekoliv. Fakt, že naprostá většina z nich jej bude používat pouze ke klasickým přesunům mezi domovem a zaměstnáním je pro ně podružný.

 

Tomu samozřejmě pomáhají také reklamy, které dávají velký důraz právě na pocit síly a volnosti, které nám tento typ auta poskytne. Fakt, že se tak po prvních několika jízdách cítit nebudeme, už neřeší. Daleko větším problémem je však fakt, že tyto automobily mají podstatně větší spotřebu než malé kompaktní modely. Díky tomu se může jejich provoz značně prodražit, zvláště při dnešních vysokých cenách pohonných hmot.

 

moderní úsporný vůz

 

Také je zde fakt, že v našich městech jsou ulice a také silniční pruhy podstatně užší, než je tomu za oceánem. Důvodem je to, že se často jedná o předělávky starých ulic, které byly stavěny především pro chodce a případné koňské povozy a mohly tedy mít omezenější prostor.

 

To však také znamená, že tento typ automobilů může mít problémy v nich jezdit a často také najít dostatek místa na parkování, zvláště v historických centrech, kde jsou ulice nejužší. Je tedy jasné, že to našich podmínek se příliš nehodí, s výjimkou určitých případů. A to je dobré si ještě před koupí uvědomit.