Site Loader

Jednou ze základních potřeb každého člověka je mít střechu nad hlavou. To platí zvláště v našich podmínkách, kde se setkáváme jak s tuhými mrazy v zimě, tak i s prudkými letními bouřkami, které mohou být poměrně nebezpečné. Koneckonců existuje důvod, proč i bezdomovci hledají taková místa na přespání, která jsou alespoň částečně chráněna před rozmary počasí.

 

Pokud jde o způsob bydlení, pak je zde možnost bydlet v nájmu či pronájmu, což v podstatě znamená bydlet v nemovitosti, kterou vlastní někdo jiný, a platit mu dohodnutou částku za možnosti ji užívat. Naprostá většina lidí však dává přednost bydlení ve vlastním domě či bytě.

 

odemykání nového bydlení

 

To lze samozřejmě pochopit, avšak je nutné se ptát, zda je tento trend udržitelný. Koneckonců se stačí podívat na prudce rostoucí ceny nemovitostí. Ty mimo jiné znamenají, že si je může dovolit stále méně lidí.

 

Samozřejmě, je možné si vzít hypotéku, avšak problém je zde v tom, že i její ceny rostou. To znamená, že se nám buď zvýší splátky či doba splácení. Když k tomu následně přičteme rostoucí ceny nejen pohonných hmot, ale také prakticky veškerého zboží, znamená to, že mnoho lidí nebude mít dostatek peněz na splátky.

 

splácení hypotéky

 

Jistě, pokud jde o nájem, i u něj ceny značně rostou. Avšak rozhodně jsou obvykle menší, než je tomu u splátek hypotéky. I tak však může představovat problém, zvláště pro lidi s nízkým příjmem. To vše samozřejmě vede ke krizi bydlení, která v podstatě znamená, že mnoho lidí si nebude moci dovolit bydlet samo.

 

Důsledkem bude fakt, že stále více mladých lidí bude bydlet u svých rodičů až do vysokého věku. Kupovat nové nemovitosti si budou moci dovolit jen skutečně bohatí lidé, kteří je budou mít jako investici a budou je pronajímat.

 

Je tedy jasné, že současný trend je dlouhodobě neudržitelný. A čím dříve si to lidé uvědomí, tím lépe. Jen tak lze totiž současnou krizi bydlení alespoň částečně vyřešit.